5 Temmuz 2017 Çarşamba

SARI ELBİSEM / MY YELLOW DRESSKirsten Dunst'ın Cannes'da giydiği bu Dior elbiseyi gördüğümden beri kalıbını çıkarmayı kafama taktım..Elbise aslında klasik 1950'ler elbisesi ve kalıbı da çok zor bir kalıp değildi..
Kumaşı süper olduğu için mükemmel duruyor tabi ki :)..

Kalıbı çıkarmak takıntı haline geldi ve aslında çok da zamanımı almadı..İlk başta ince krep bir kumaştan diktim ( hangi akla hizmet böyle bir şey yaptıysam hiç bilmiyorum.😢 ) Krep kumaş kalıp için hiç de uygun olmadı tabi ki:(..Özellikle eteğin hem tok hem de dökümlü durması lazım ama öyle olmadı) Ayrıca etek 12 parçalı kloş etek ve dikince gerçekten biraz ağır oluyor.. 

Neyse, o versiyonu bir kenara bıraktım ve hemen kumaşçıya gittim, kumaşçıdaki adamın tavsiyesiyle pamuk gabardin kumaş aldım. 

Gerçi bu kumaşın sarısı diğer kumaşın sarısı kadar güzel değildi, ama olsundu Ece kafasına takmıştı 😆 Orijinal kumaş tabiki çok daha güzel ve gabardin değil ama yapacak bir şey yok..Since I have seen this yellow Dior dress that Kirsten Dunst wore in Cannes, I had in my mind that I should draft the pattern J, It became an obsession:)..It is classic 1950's dress and pattern is not so hard to draft, it looks perfect because the fabric is soo gorgeous..  

It didn’t take so much time to draft it actually but I couldn’t find exact fabric for the pattern…First I sewed with lightweight crepe which was not suitable, especially the skirt, it wasn’t look flared as it should be ( what was I thinking..leightweight crepe...ıhh)..As you will see below, skirt is consisting of 12 skirt panels and when you sew them it will be a little bit heavy!:).. Anyway, I dropped that version and went to the fabric shop and bought a new fabric ( I showed the model and the guy at the fabric shop suggested cotton gabardine ) that is more sturdy and also can give the look of flared skirt. BUT Of course the original one is sooo beatiful and is not cotton-gabardine I know J.
Ok. Şimdi söz verdiğim üzere kalıbı nasıl çıkardığımı aşama aşama anlatmaya çalışacağım. Orijinal elbiseyi iyice inceledim, internetteki resimlerden kalıbı anlamak zordu ama anladığım kadarıyla üst tarafı parçalı ve kuplu etek kısmı çok parçalı ve her bir parçası kloş. Ben de eteği önde 6 arkada 6 olmak üzere 12 parça yaptım. Kalıbı çıkarmadan evvel, daha iyi anlayabilmek adına her zaman elde modeli çizmek lazım..Benim çizimim ideal değil tabiki 😃

OK. As I have promised, here I will try to explain step-by-step how I did my yellow dress patttern. I have rewieved many times the original one. It was hard to see from the pictures but as far as I understand there are princess seams in the bodice part  and skirt is flared and also gored. So, I’ve made (6) for front and (6) for back, total 12 gored flared skirt panel.
I always draw the model by hand in order to see and understand it well. Ok, my version is not ideal I know..ahahaMalzemeler 
1- Temel Beden Kalıbı Ön ve Arka 
2- Temel Kol Kalıbı
3- Kalem, silgi, dik cetvel, pistole, kalıp için kullanılan kağıtlar vs.


Materials needed
1-Front / Back Bodice Block
2- Sleeve Block
3- Pencil, rubber, ruler, french curve, pattern paper etc.

Öncelikle kalıpları ayrı geniş bir kağıda geçirelim. Elbisenin beden kısmını üstüme oturan şekilde istediğim için kalıbımdaki fazlalıkları çıkardım öncelikle. Bu arada benim temel kalıplarım kendi bedenime özel olarak hazırladığım kalıplardır, ki ben herkese bu şekilde kullanmalarını öneririm (eğer mümkünse) çünkü mesela ben 36 bedenim ama göğüslerim küçük omuzlarım geniş bu nedenle hazır giyimde kullanılan standart 36 beden her zaman bana uymuyor. Tabi sizde kendi temel kalıbınız yoksa internetten bedeninize uygun temel kalıbı indirip kullanabilirsiniz. 

First we trace the front and back bodice on a large paper. I wanted the bodice of the dress is close-fit that’s why I have removed the ease from the blocks. By the way, my bodice block patterns are custom fit. I strongly recommend to use custom fit blocks ( if it's possible), because for example; my size is normally 36 but my busts are small, shoulders are wide , for this reason standard 36 size doesn’t always fit me. If you don’t have custom fit bodice/sleeve blocks, you can download the block patterns –your size-from internet.
Hadi Başlayalım!

1- Temel Ön ve Arka beden kalıbın yanlarından 2 cm çıkaralım.
2- Ön Bedende yan paneli ikiye bölelim ( benimki 5,2 cm, sizinki farklı olacaktır).
3-Ön bedenden K.B. noktasından (kol ağzındaki ) 3 cm yukarı çıkalım.
4- Bu nokta (2)  ile (3) noktasını pistole ile birleştirelim.
5- Bel pensi ile yukarıdaki büyük pensin bacaklarını resimdeki gibi pistole ile birleştirelim.
6-Ön ortadan yakadan ve belden 3 cm çıkalım ve dik açıyla birleştirelim( kapama payı)
7-Göğüs çizgisinden 5 cm inelim, Ön yakadan 1 cm girelim ve bu iki noktayı birleştirelim.
8- Kapama payı dahil içeriye belden 8 cm girelim, yakadan 4 cm içeriye işaretleyelim. 8 cm'lik noktayı göğüs hattına kadar düz çizgiyle, göğüs hattı ile yakadan işaretlediğimiz 4 cm'lik noktayı pistole  ile birleştirelim.
9- Ön yakadan 7 cm aşağıya inelim ve işaretleyelim.( Burası yakanın bittiği yer olacak).
10-Arka yakadan 1cm girelim.
11- Arka bedende AKB noktasından 3 cm yukarı çıkalım ve işaretleyelim.
12- Arka bedenin yan paneli için, Ön bedende kullandığım ölçünün aynısını kullandım ( yani 5,2 X 2 ), böylece aynı etek kalıbını hem ön bedende hem de arka bedende kullanabilirim.
13-Arka bedendeki ilk nokta ile kolda AKB'den 3 cm yukarı çıktığımız ve işaretlediğimiz noktayı pistole ile birleştirelim.


Okey let’s start !
1-Remove 2 cm from Front and Back Bodice sides ( skip this, if your blocks don’t have ease..)
2- Devide two the Front side panel (Mine is 5.2 cm, yours will be different).
3-Mark 3 cm up from Front armhole point.
4- Connect (2 ) and (3) with french curve.
5-Connect the waist dart legs with bust dart legs ( left with left, right with right) as shown in the Picture.
6- Add 3 cm out from the Front bodice and combine with a straight line. ( Placket)
7- Down 5 cm from bust line, mark 1 cm in to the Front neckline , combine these two points.
8- Mark 8 cm (including placket) in to the Front  waistline extend this to the bust line with ruler, Mark 4 cm into the Front neckline, combine these two last points with french curve as shown in the Picture. ( Front facing)
9- Mark 7 cm down from the Front neck ( the collar will end at this point )
10- Mark 1 cm in to Back neck.
11- Mark 3 cm up from Back armhole point.
12-  For the Back bodice side panel,  I used the same amount that I measured for the Front bodice side panel ( which is 5,2 X 2 ) in order to use same skirt pattern piiece. Mark the remain part.
13- Combine the first Back side point and the point that we have marked at the Back armhole.14-ETEKLER; Resimde görüldüğü gibi beden kalıbında işaretlediğimiz noktaları aşağıya doğru eteğin olmasını istediğimiz uzunluk kadar uzatıyoruz. Benimki 62,5 cm. Her bir paneli aşağıda görüldüğü gibi 3'e bölüyoruz.

15-ETEK PANELLERİ ; Her bir etek için çizdiğimiz panelleri ayrı bir kağıda ( milaj kağıdına) geçirelim, 3'e böldüğümüz ve uzattığımız her bir şeridi etek ucundan bele doğru keselim. Etekte potluk olmaması için en uca kadar kesmek gerekiyor. 

-Kestiğimiz 3 parçayı resimde görüldüğü gibi ayrı bir kağıda yapıştırıyoruz. Yan paneller (8-9-10-11 nolu parçalar için tek bir kalıp kullanıyouz) için ve Arka orta etek için kullanacağımız etek paneli için ; öncelikle orta şeridi doksan derece yapıştırıyoruz, yan şeritleri yapıştırırken etek ucundan 10 cm aralık vererek yapıştırıyoruz. Bel kısmında şeritler üstüste binmesin.Yan şeritlerden de 5 cm aralık veriyoruz ve işaretliyoruz. Bu 5cm'lik nokta ile bel kısmını dik açı cetveliyle birleştiriyoruz( yan dikişler), etek uçlarını pistole ile birleştiriyoruz.

TIP: Etek ucunda sarkma yapmaması için 1,5 yada 2 cm içeri girerek tekrar ete ucunu pistole ile düzeltiyoruz.

16- Dediğim gibi 8-9-10-11 no'lu paneller için yaptığımız işlemin aynısını 12 no'lu panel için de tekrarlayacağız. Ön orta etek paneli ( 7 no'lu parça) için ise; Ön ortaya denk gelen şeridi dik açı yapıştırıyoruz, diğer iki şeridi 10 cm aralıkla yapıştırıyoruz, en sonda yine 5cm aralık vererk bu noktayı bel ile birleştiriyoruz.
14- SKIRTS ; Extend all the points that we marked on the bodice blocks desired length. My skirt length is 62,5 cm. Divide into 3 parts each skirt panel.

15- For Each Skirt Panel:  Copy each skirt as marked on tracing paper and cut out into 3 pieces (marked) from bottom to the end of the waist nicely as shown in the Picture ( It is very important cutting to the very end)
-Gluing 3 pieces ; pin/glue the center front piece and spread the other two pieces 10 cm (If you want more flare you can give more than 10 but your skirt would be too heavy..) , measure 5 cm from the side pieces and mark these points ( half of 10 )
- Draw sideseams with ruler ( points that we marked and waist) , hem with the french curve. 

- TIP : You may know, but I would like to remind you that,  to avoid fabric sagging especially hem of the skirt, , mark 1,5 or 2 cm inside from the hemline of the center front and smooth out the hemline as shown .
16- As you’ve seen, in my version, Skirt  ( 8-9-10-11)  are same. So we need carry out same process for  (7 ) and (12 ). But for (7 ) we should place the center front piece to the edge vertically and glue the other pieces as shown .17-KOLLAR ; Temel kol kalıbını ayrı bir kağıda geçirelim, yanlardan 1 cm girelim ve kol ağzı ile birleştirelim. Kol boyunu 10 cm kısaltalım.

17- SLEEVE ; Trace the sleeve block, remove 1 cm from each sideseams and combine these points armhole. Shorten 10 cm the length.
18- YAKA: Ön ve Arka yakayı ölçelim. Ayrı bir yerde düz bir çizgi çizelim ve ön ve arka yaka toplamını işaretleyelim ( kalıpları yarım çalıştığımız için zaten yakanın yarısını ölçmüş oluyoruz.) ve ayrıca Arka Yakayı işaretleyelim.
-Çizginin sağından bir dik açı alalım (Arka orta), 1 cm yukarı çıkalım ve bu noktayı A.Y. noktasıyla pistole ile birleştirelim. Bu çizginin Arka orta noktasında düz ( dik açı) olması gerekiyor. Arka orta çizgisinde 10 cm yukarı işaretleyelim
-Yaka çizgisinin sol tarafından 7 cm yukarı çıkalım. 
-Bu nokta ile Arka ortayı  (10 cm2lik noktayı) pistole ile birleştirelim.


18- COLLAR; Measure your Back and Front neckline . Draw a horizontal line and mark this measurement on this line and also mark Back neckline (BN).
-On right side of this line draw a straightline( This is Center Back neckline-CB ).
-Mark 1 cm up this line and combine this point and the Back neckline point with french curve smoothly . This line should be 90 degrees at the Center Back point.  Mark 10 cm on the Center Back neckline.
-Mark 7 cm up from the other edge ( end of the Front neckline ).
- Combine two points with french curve.  

****

19-CEP ; Ben cep kalıbını Tilly&Buttons'ın ( Love at the First Stitch ) isimli kalıp kitabından kullandım. Siz de internetten indirebilirsiniz yada kendiniz çizebilirsiniz. Cep eklemek istiyorsanız elbisenin (8) ve (9) nolu etek panellerinin arasına dikmelisiniz.

19-POCKET; I used Tilly&Buttons pocket pattern from the pattern book ( Love at the First Stitch ) but you can download from any web site or draw it yourself, or skip the pockets J. If you want to add the pockets to your dress, you’ll attach the pockets between (8) and (9) skirt panels.

****

20-DİKİŞ PAYI: Ben her zaman tüm dikişler için 1 cm dikiş payı veriyorum. etek uçları ve yine kollar için de 2 cm dikiş payı veriyorum.

20- SEAM ALLOWANCES; I always add 1 cm seam allowance for all seams , except for the hems. I added 2 cm for the sleeve and the skirt hems.

İşte tüm kalıp parçaları bu şekilde görülecektir

Here are the all pattern pieces  !!

Kalıbı öncelikle kolayca harcayabileceğiniz bir kumaşta denemenizi tavsiye ederim, ben amerikan bezi kullandım. 

Sonunda çıkan sonuçtan gayet memnunum. 

****

First you better try the pattern on a fabric that can be easily wasted, I used calico.
I am very satisfied the result J))..Ben dikilebilen çıtçıtlardan kullandım.

 I used sew-on snaps.
                            Bu elbise daha güzel, açık havada bağlarda bahçelerde çekimleri hakediyordu ama maalesef mümkün olamadı..şimdilik bunlarla yetineceğim..

This dress deserved better photo shots unfortunatelly wasn't possible..

****

Umarım bu yazı size yardımcı olur. Sormak istediğiniz bir soru olursa lütfen mesaj atın.

Hope this post help you guys, my english is not perfect, so if you can’t understand anything or if you would like to ask something please leave me a message...

Herkese mutlu dikişler !! 

Happy Sewing !!
4 yorum :

design by Get Polished | Copyright © 2016 Zipperhanim